רחבת הנצחה לזכר קורבנות אסון המעלות, צפת

לקוח: עיריית צפת

שטח תוכנית: 5 דונם.
רחבת ההנצחה מתוכננת להביא את המשתמש לחוות את האתר באופן פעיל, להכנס לתוך המרחב של האנדרטה ולייצר בתוכה פעילות חופשית, כציווי לחיים לצד זכרון.

באנדרטה 22 עמודי בטון לבן לזכר הקורבנות. כל עמוד נישא לגובה של 8 מ' ומהווה עמוד הנצחה אישי לכל אחד ואחת מהקורבנות. העמוד מסמל את האדם המקשר בין השמיים לארץ, הנברא בצלם האל ושב אל העפר.
חלופה 1- "…כל רועה ורועה יש לו ניגון מיוחד" (ר. נחמן מברסלב)
צליל הרוח-
על מנת להדגיש את ייחודיותו של כל ילד וילד לכל עמוד פעמונים שונים ואופן חירור ייחודי. כל עמוד פונה לכיוון רוח אחר ומפיק צלילים שונים בזמנים שונים במהלך היום.
פינת ההנצחה מתוכננת להביא את המשתמש לחוות את צו החיים בצורה של צליל שאינו נגמר ומופק ע"י פעמוני הרוח החבויים בכל עמוד.
אור-
האור, בחלופה זו, משול לאור הפנימי של כל אדם ובקיעתו מהעמודים מזכיר נרות זיכרון רבים הדולקים בשמי הלילה.

חלופה 2- "משואות צפת"
פעילות אנושית-
למרגלות העמודים ישנו מרחב ייחודי המאפשר פעילות ומשחק כיד הדמיון הטובה. בולי העץ בקטרים ובגבהים שונים מאפשרים התכנסות מרתקת לבני נוער, קפיצה וטיפוס לילדים וחוויה אסטטית וייחודית לכל משתמש במרחב.
אור-
בקצהו העליון של כל עמוד יוצאת אלומת אור בודדת המצטרפת ליתר האורות, וכך יחד הם מאירים את השמיים באור גדול שהוא סמל לאמונה. אור זה נראה למרחוק בדומה למשואות צפת שהודלקו בראשי החודשים על פסגות ההרים סביב לה מתקופת המרד הגדול.
"…אסור לנו להשבית את החיים, הסכנה טמונה לנו בכל מקום ואם נגזרה גזירה בשמיים היא תמיד תתקיים. אם נתחבא במקלטים הסכנה שלנו גדולה יותר ומוטב לחיות חיים אנושיים ולהיהרג על קידוש השם…."
(אילנה נאמן בת 17 וחצי, שעות ספורות לפני הרצח)